HASTALAR İÇİN BİLGİLER

Evde hangi tansiyon aletini kullanalım?

Evde tansiyon ölçümü hem yüksek tansiyon hastaları hem de sağlıklı bireylerin kendilerini takip etmesi için gereklidir. Biliyoruz ki kan basıncı ölçümünde en doğru sonucu veren alet otomatik olmayan civalı ölçüm cihazlarıdır. Ancak bu cihazların evde herkes tarafından uygun şekilde kullanımı mümkün değildir. Bu nedenle evde tansiyon ölçümü için genellikle otomatik tansiyon ölçüm aleti tercih edilir.

Tercihini doğru yönde yapmak isteyen hastalarımdan gelen sık sorulardan birisi “Evde hangi tansiyon aletini kullanalım?”. Otomatik kan basıncı ölçüm cihazı (tansiyon aleti) alırken bilinçli ve seçici davranmak mümkün. Dünyadan katılımın sağlandığı bağımsız bir uzman kurulu, gerekli teknik yeterliliğe, hassasiyete sahip ve klinik çalışmalar ile tansiyon ölçüm doğruluğu onaylanmış otomatik tansiyon aleti listesini oluşturmuştur. Cihaz almadan önce listeye göz atmanızı öneririm. Bu listeye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Listede hem kola hem de bileğe takılan otomatik cihazlar mevcut.

Kol için uygun manşonlu ve onaylı otomatik tansiyon ölçüm aleti kullanımı tercihim. Ancak kullanım kolaylığı nedeni ile çoğu hastam bileğe takılan otomatik tansiyon ölçüm cihazını tercih etmektedir. Türkiye’de yapılan bir araştırma da bu durumu teyit eder sonuçlara sahip. “Türkiye Ev Kan Basıncı Ölçüm Aletleri Çalışması” der ki hastalar % 60 oranında bileğe takılan otomatik cihaz kullanmaktadır. Bileğe takılan cihaz kullanmak istiyor iseniz onaylanmış tansiyon aleti listesine göz atıp, ona göre tercih etmeniz uygun olacaktır. Tansiyon ölçüm cihazı alırken, tıbbi bir cihaz aldığınızı unutmayın lütfen.

Hangi otomatik tansiyon ölçüm cihazını kullanırsa kullansın hastalarımı değerlendirirken muhakkak yanlarında evde kullandıkları otomatik tansiyon ölçüm cihazlarını getirmelerini isterim. Bazen seçilen cihazlar doğru olabilir ancak çok uzun zamandır kullanım nedeni ile kalibrasyon sorunları yaşanabilir. Otomatik tansiyon ölçüm cihazı hasta tarafından düzgün kullanılıyor mu? Cihaz kalibrasyonu uygun mu? Muayenemde kullandığım otomatik olmayan civalı ölçüm cihazı ile yaptığım ölçümleri hastamın otomatik cihaz sonucu ile karşılaştırmak isterim. Bu karşılaştırma hem cihazın güvenilirliğine hem de hastanın kendi ölçümlerine güvenmesine destek olmaktadır.

Mitral Darlığı Mitral Stenoz Nedir?

Atriyal Septal Defekt (ASD) Kalp Deliği Nedir?

Anevrizma Damar Genişlemesi Atardamar Balonlaşması Nedir?

Kalp ve Damar Hastalıkları (Kardiyovasküler Hastalık) Nedir?

Kalp Yetersizliği Nedir?

Ekokardiyografi (Kalp ultrasonu)

Kahve ve Kalp Sağlığı

Torasik (Göğüs) Aort Anevrizması Nedir?

Perikardit (Kalp Zarı) İltihabı Nedir?