HASTALAR İÇİN BİLGİLER

Kahve ve Kalp Sağlığı

Günde 3 bardağa kadar kahve tüketmenin inme ve ölümcül kalp hastalıkları yönünden düşük riske sebep olduğu 2021 yılı Avrupa Kardiyoloji Kongresinde yayınlanan sistematik bir çalışma ile duyurulmuştur. Kalp hastalığı olmayan 468.629 kişinin katıldığı çalışmada üç grup oluşturulmuş. Hiç kahve tüketmeyen (% 22), hafif-orta kahve miktarda tüketen (yarım -3 bardak/gün - % 58.4), yüksek miktarda kahve tüketen (>3 bardak/gün - % 19.5). Katılımcıların % 55.8 i kadın ve ortalama yaşları 56.2 idi. 10-15 sene buyunca bu bireyler takip edilmiş.

Hiç kahve içmeyenler ile karşılaştırıldığında, hafif-orta miktarda kahve tüketenlerde anlamlı şekilde

  • % 12 oranında tüm nedenlere bağlı ölüm riskinde azalma
  • % 17 oranında kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm riskinde azalma
  • % 21 oranında inme riskinde azalma saptanmıştır.

Daha da çarpıcı olan ise hafif-orta miktarda kahve tüketimi yapan bireylerde kalbin yapısal olarak yaşlanmasının yavaşladığı görülmüştür. Düzenli olarak günde 0.5-3 bardak kahve tüketen bireylerin kalbi daha genç kalmıştır.

Kahve barındırdığı 1000’den fazla değişik fitokimyasalın karışımıdır. Kafein, vitaminler, karbonhidratlar, lipidler, mineraller, nitrojenöz bileşenler, alkaloidler, fenolik bileşenler diterpene, klorojenik asit, melanoidler, quinidler, lignanlar, trigonelline gibi antioksidan ve antiinflamatuar içeriğe sahiptir. Alışkanlık oluşturma etkisi ana olarak kafeine bağlıdır. Yaklaşık 250 cc lik bir kahvede 30-90 mg kafein bulunurken, 1 espressoda 60 mg kafein bulunmaktadır.

Kahve yiyeceklere katkı maddesi olarak da kullanılır. Kahvenin doğal olarak antimikrobiyal etkisi vardır ayrıca prebiotik olarak da vücuda faydalıdır. Değişik çalışmaların sonucunda günlük ortalama üç bardak kahve tüketmenin metabolik hastalıkları, kalp damar hastalıklarını, ruhsal sağlık sorunlarını, intihar oranlarını, Parkinson ve Alzheimer's gibi bazı nörolojik hastalıkları azalttığı ortaya konulmuştur.

Bu çalışmaların çoğunda kafeinli ve kafeinsiz kahve ayırımı yapılmamıştır. Ancak kafeinli ve kafeinsiz kahvelerin karşılaştırıldığı bir çalışmada şeker hastalarında her iki kahvenin de kan şekerini azalttığı gösterilmiştir.

İçeriğindeki yüksek kafein miktarı neden ile düzenli kahve tüketimi fiziksel ve psikolojik bağımlılığa neden olabilir. Yine kafein kaynaklı çoğu kahve çeşidi ile uykusuzluk, kaygı, çarpıntı, titreme gelişir. Bu kötü etkilerin gelişiminde ise kişinin genetik yapısı ile ilişkili olduğu çalışmalarda saptanmıştır. Yüksek miktarda kahve tüketiminde kemik kaybı ve sonucunda artmış kemik kırık riski mevcuttur. Gebe kadınların kahve tüketiminde dikkatli olmaları gerekir.

Yüksek kahve tüketiminin bebek kayıplarına, erken doğuma ve ana rahminde bebeğin büyümesinde geriliğe yol açabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Bazı çalışmalarda yüksek miktarda kahve alımının kolesterol, homosistein değerlerini kanda arttırdığı, kan basıncını da yükselttiği gösterilmiştir.

Çoğu çalışmada kahvenin kolesterol değerlerini düşürdüğü gösterse de bazı çalışmalarda bunu tam testi saptanmıştır. Bu durum kahvenin içindeki diterpenlerden (cafestol ve kahweol) kaynaklanmaktadır. Diterpenlerin bu etkisi ise özellikle kaynatılarak (boiled coffee) yapılan Türk kahvesi ve Moka kahve gibi kahvelerde daha belirgin olduğu görülmüştür. Bu tarz kaynatılarak yapılan kahvelerin kolesterol yükseltici zararlı etkisi tüketilen kahve miktarına bağlıdır. Filtrelenmemiş kahvelerde de yüksek miktarda diterpen mevcuttur. Kahvenin filtreden geçirilmesi diterpenlerin uzaklaştırılmasına neden olur.

Sigara içenlerde kahve tüketiminin akciğer kanseri riskini düşük miktarda arttırabileceği saptanmıştır. Çok sıcak yani >65 °C içeceklerin tüketilmesinin olası karsinojen etkileri mevcuttur. Çoğu kahve 65 °C civarı servis edilmektedir. Bu nedenden dolayı kahveyi çok sıcak tüketmemek uygun olacaktır. Ayrıca kavrulmuş kahvelerde bulunan acrylamide adlı madde potansiyel karsinojen yapıya sahiptir. Ancak kahvedeki acrylamide miktarı çok düşüktür.

Uyku Apnesi ve Horlama

Kuşburnu Faydaları

Mitral Darlığı Mitral Stenoz Nedir?

Koroner BT (Bilgisayarlı Tomografi) Anjiyo - Sanal Anjiyo - Kansız Anjiyo

Vitamin D Takviyesi

Spor Öncesi Kalp Değerlendirmesi

Torasik (Göğüs) Aort Anevrizması Nedir?

Mitral Yetersizliği Mitral Yetmezliği Mitral Regürgitasyon Nedir?

Ritm Bozuklukları Aritmi Nedir?