HASTALAR İÇİN BİLGİLER

Kuşburnu Faydaları


Kuşburnu, yaban gülü türü olan Rosa canina L. olarak adlandırılır. Özellikle Orta ve Doğu Anadolu’da geniş yayılma alanı gösteren kuşburnu bitkisi ülkemizin hemen her yerinde bulunur. Kuşburnuna "gül burnu", "gül elması", "itburnu", "köpekgülü", "kış gülü", "Mayıs dikeni", "yaban gülü", "fukara portakalı", "deli gül" gibi isimler verilmiştir.

Kuşburnu meyvesi, geleneksel halk mutfağında ezme, marmelat yapımında kullanılan, çay olarak içilen, şurup haline getirilen tıbbi bir drogtur. Meyvesi kurutularak kışa saklanır. Hoşafı ve çayı yapılır. Lezzeti tatlı mayhoştur. Kuşburnu meyvesi, botanik dilinde yalancı meyvedir. C vitamini bakımından en zengin bitkisel kaynaklardan biridir. Şöyle ki, kuşburnunda portakaldan 8-20 kat daha fazla C vitamini bulunur. 100 gr kuru kuşburnu meyvesi 500-1700 mg vitamin C içerir. En çok C vitamini, meyve turuncudan kırmızıya döndüğü zaman bulunur. Kurutma ve paketleme işlemleri sırasında C vitamini miktarında kayıplar olabilir. Bu nedenle bitkisel ürünler alırken özel hazırlanmış, güvenliği doğrulanmış ve uygun içerik etiketli bitki parçalarının tıbbi ürün haline getirilmiş formlarına ulaşmak çok değerlidir. Kuşburnu karoten, B1, B2, E, K, P vitaminleri de içerir ve potasyum, fosfor başta olmak üzere mineraller bakımından da değerli bir kaynaktır.

Kuşburnu, geleneksel olarak halk tarafından diş etleri kanamalarına, böbrek, mesane ve safra taşlarına, şekere ve ishale karşı kullanılmıştır. Ancak yüksek C vitamini içeriği nedeni ile yüksek miktarda kullanımı böbrek taşı olanlarda kullanımda dikkat edilmelidir. Günümüzde ise antioksidan, anti-inflamatuar, ağrı kesici (anti-nosiseptif) etkileri üzerine çalışmalar mevcuttur. Standardize kuşburnu tozu içeren takviyeler ile yapılan klinik çalışmalarda günde 5-10 gram kullanımı ile artritli bireylerde ağrıda azalma olduğu gösterilmiştir.

Kuşburnu Çayı: Soğuk sonbahar, kış aylarında bağışıklığınızı güçlendirmek için kuşburnu meyvesini çay olarak tüketebilirsiniz. Kuşburnu çayı yapmak için 2-5 gram parçalanmış tüm kuşburnu meyvesi üzerine taze kaynatılmış sıcak su ilave edilmeli; 10-15 dakikalık demleme sonrası içilmeli. Günde üç defa içilebilir. Yemekler ile arasında 30 dakika bırakılmalı. Kullandığınız ilaçlar ile etkileşme riski olduğunu unutmadan kuşburnu meyve çayı içimi ile kullanılan ilaç arasında iki saatlik bir süre bırakılmalıdır.

Aort Kapak Hastalıkları

Atriyal Fibrilasyon Nedir?

Kalp ve Damar Hastalıkları (Kardiyovasküler Hastalık) Nedir?

Abdominal (Karın) Aort Anevrizması Nedir?

Atriyal Septal Defekt (ASD) Kalp Deliği Nedir?

Mitral Yetersizliği Mitral Yetmezliği Mitral Regürgitasyon Nedir?

Zihin, Kalp ve Vücudun Sağlıklı Birlikteliği

Patent Foramen Ovale (PFO) Nedir?

Mitral Darlığı Mitral Stenoz Nedir?