HASTALAR İÇİN BİLGİLER

Uzun Yaşam ''Mavi Bölgeler''in sağlıklı ve uzun yaşama dair sırları

Dünya üzerindeki uzun yaşamın sırları… “Longevity Blue Zones” “Uzun Yaşam Mavi Bölgeler”

Modern dünya bize sürekli genç kalmayı dayatıyor…

Doğrusu ise sağlıklı yaş almak;

İhtiyaç duyulan sağlıklı kalp, beyin ve ruh yaşı. Yaşlanmak normal bir süreç…

Bu süreci anormal ve hızlı hale getirdiğinizde genç yaşta hastalıklar ile karşılaşma ve erken yaşlanma başlıyor. Sürecin normal şekilde olmasını sağlayanlar ise işte bu uzun yaşam sırları…

Dünya üzerindeki uzun yaşamın sırlarını barındıran bölgeler olarak tanımlanan “Uzun Yaşam Mavi Bölgeleri”nde yaşayan insanların çoğu kalp hastalığı, obesite, kanser ve diabet gelişimi olmadan 100 yaş üstü sağlıklı yaş alma süresine sahiptir. Bu bölgeler:

Ogliastra, Sardunya (İtalya): İç Sardunya’nın dağlık yaylaları. Dünyanın en yaşlı erkekleri bu bölgede yaşar.

Ikaria (Yunanistan): Bir Ege Adası olan Ikaria, dünyadaki en düşük bunama, erken ölüm ve orta yaş ölüm oranları sahiptir.

Nicoya (Kosta Rika): Sardunya’dan sonra dünyanın en yaşlı erkeklerinin bulunduğu ikinci bölgedir.

Loma Linda (Kaliforniya-Amerika): Yedinci Gün Adventistlerinin yaşadığı bölgedir.

Okinawa (Japonya): Dünyanın en yaşlı kadınları bu bölgede yaşar.

“Uzun Yaşam Mavi Bölgeler” de yaşamayı ne kadar arzu etsek de herkes için bunu mümkün kılmak gerçekten zor. Ancak kendi hayatımızın içine "Bireysel Mavi Bölge" inşa edilebilir. Peki bunlar için ne gereklidir?

Bu bölgelerde yaşayan bireylerin neden bu kadar uzun ve sağlıklı yaşadığına dair gözlemsel çalışmalar yapılmıştır. Çalışmalar bu bölgelerdeki insanların uzun ve sağlıklı hayata sahip olmalarının % 20-30 oranında genetik nedenli olduğunu bulmuştur. Gerisi ise Mavi Bölgelerde yaşayanların hayatlarında uyguladıkları uzun ve sağlıklı yaşam sırlarıdır.

Doğal Hareketlilik

Egzersiz yapmayı görev gibi görmeden, kendiliğinden hareket etmeye iten ortamlarda yaşar Mavi Bölgelerdeki bireyler. Gün içerisinde bahçede çalışmak, doğada yürümek gibi düzenli devamlı orta dereceli fiziksel egzersizi yerine getirmek uzun yaşam sırlarından biridir.

Yeterli uyku ve bir amaçla güne uyanmak

7 saatlik gece uykusu ve 30 dakikadan uzun sürmeyen gün içi şekerlemelerin yapılması kaliteli uyku zamanı geçirmelerini sağlar. Gün içi şekerlemelerin 30 dakikadan uzun sürmesi kalp hastalıkları ve ölüm açıcından risk oluşturduğu çalışmalar tarafından gösterilmiştir. Bu bölgelerdekiler gün içinde 30 dakikadan az şekerlemeler yapar ki uzuna yaşama destektir. Sabah uyandığında bir amaca sahip olmak ve bu amaç doğrultusunda gün içinde hareket etmek de yine uzun yaşam sırlarından birisidir.

Yüksek düzeyde aile dayanışması ve sağlıklı sosyal etkileşim

Yaşlılar ile gençlerin birlikte yaşaması, sağlıklı bir sosyal ağın oluşturulması da önemli yaşam sırlarından biridir. Çalışmalar bu bölgelerde kendi torunlarına bakan bireylerin daha düşük ölüm oranlarına sahip olduğunu göstermektedir. Sağlıklı bir sosyal insan ağına sahip olan birey de daha sağlıklı olmak için çaba gösterir. Örneğin, arkadaşlarınız kilolu ise sizin de kilolu olma ihtimaliniz yükselir tabi ki tam tersi de geçerli. Bu bölgelerde çok yüksek düzeyde aile dayanışması ve sosyal etkileşim uzun yaşamı etkileyen önemli faktörlerdendir.

İnanç

Mavi Bölgelerdeki topluluklar genel olarak dindardırlar. İnançlı olmanın bu bölge insanlarının uzun yaşamına katkısı olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Araştırmalar, inanç temelli hizmetlere ayda dört kez katılmanın ömrü 4-14 yıl uzatacağını saptamıştır. İnanç nedeni ile bu topluluklarda depresyon oranları düşük; bireylerin birbirine olan sosyal desteği ise yüksektir. Uzun yaşama katkının bu yolla olduğu düşünülmektedir.

% 80 Kuralı ve sağlıklı öğünler

Sofradan doymadan kalkmak yani % 80 doymuş hissedecek şekilde beslenmek bu bölgeler için % 80 kuralıdır. Bu bölgelerde yaşayan bireylerin çoğu sıkı vejetaryan değildir. Ancak et tüketim miktarları oldukça düşüktür. Protein alımında tercihleri bitkisel proteinlerdir. Ayda ortalama 5 öğünde kırmızı et tüketimi mevcuttur. % 95 sebze ağırlıklı beslenirler. Çoğunlukla kalori kısıtlı beslenmeleri vardır ek olarak periyodik olarak açlık dönemleri (oruç benzeri) uygulamaktadırlar. Bu bölgelerden Sardunya ve Ikaria da omega-3 kaynağı olan balık sıklıkla tüketilmektedir. Günde iki kadeh kırmızı şarap tüketiminin de bu bölgelerdeki uzun yaşam için etkili olduğu görülmüş ancak alkol nedeni ile değil içerdiği üzümün antioksidan etkisini veren resveratrol tüketiminin yüksek olması nedeni ile.

Stresi azaltacak alışkanlıklara sahip olmak

Stres, olumsuz yaşanmışlıklar, kötü tecrübeler her insanın hayatında bulunur. Ancak bu bölgelerdeki insanlar negatif kötümser karamsar duygulara kilitlenmektense psikolojik ve fiziksel rahatlamayı öncelik haline getirmektedirler. Negatif duygulardan bireyi uzaklaştıracak aktiviteleri hayatlarına entegre etmişlerdir. Örneğin meditasyon, yoga, yürüyüş, boş zamanları kaliteli geçirmek gibi. Genel olarak bakıldığında dünyanın en uzun yaşayan insanlarının stresi azaltacak alışkanlıklara sahip olduğunu görülmektedir.

Kahve ve Kalp Sağlığı

Perikardit (Kalp Zarı) İltihabı Nedir?

Kalp Yetersizliği Nedir?

Abdominal (Karın) Aort Anevrizması Nedir?

Mitral Darlığı Mitral Stenoz Nedir?

Evde hangi tansiyon aletini kullanalım?

Mitral Yetersizliği Mitral Yetmezliği Mitral Regürgitasyon Nedir?

Aort Kapak Hastalıkları

Anevrizma Damar Genişlemesi Atardamar Balonlaşması Nedir?

Atriyal Septal Defekt (ASD) Kalp Deliği Nedir?